2025 m. gegužės 16 d. Naisiuose (Šiaulių r.) įvyko IV-osios Etnožaidynės – šventė, sujungusi istoriją, ugdymą, bendruomeniškumą ir inovacijas. Renginys buvo skirtas dviem svarbioms sukaktims: 100 metų nuo pirmosios tautinės olimpiados, vykusios 1924 m. Šiaulių krašte, ir 90 metų nuo Jaunalietuvių sporto organizacijos (JSO) įkūrimo 1935 m. Šiauliuose.
Etnožaidynėse dalyvavo 160 moksleivių iš įvairių Lietuvos švietimo įstaigų. Jie varžėsi keturiose tradicinėse rungtyse: kyloje, lazdos traukynėse, ristynėse ir ripkoje. Pastarosios dvi – ristynės ir ripka – įtrauktos į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą kaip autentiškos tautinio sporto šakos, primenančios mūsų protėvių fizinį pasirengimą ir garbingas varžybų tradicijas.
Šventės metu moksleiviai turėjo progą išbandyti ir senovinius stalo žaidimus – „Tvirtovę“, „Kvirkatą“ ir „Lapę ir žąsys“. Šie žaidimai netrukus bus pristatyti tarptautinėje scenoje – kultūros etnosporto festivalyje Stambule.
Modernumo dvasia atsiskleidė per virtualios realybės žaidimus, pristatytus projekto „Virtual Leap: Bridging Cultures“ rėmuose. Dalyviai galėjo patirti šiuolaikiškai perteiktas tradicines veiklas – lazdos traukynes, šaudymą lanku ir sūpynes.
Svarbi renginio dalis – projektas „Etnosport and Community Integration“, kurio tikslas – padėti Lietuvoje gyvenantiems karo pabėgėliams geriau integruotis į mūsų visuomenę pasitelkiant etnosportą kaip pažintinį ir kultūrinį tiltą. Etnožaidynėse dalyvavo ir moksleiviai iš Ukrainos, šiuo metu besimokantys Vilniuje bei Kaune.
- Pirma vieta – Vilniaus „Gravitas“ schola
Renginį pagerbė svečiai: Nacionalinės švietimo agentūros atstovas Mindaugas Požėla, Etninės kultūros globos tarybos vadovė Dalia Urbanavičienė, Trakų mero patarėjas Arvydas Katkus, Šiaulių rajono meras Česlovas Greičius, Turkijos ambasados trečiasis sekretorius Aykut Kart, Šiaulių sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas, Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė.
Etnožaidynes finansavo Europos Sąjunga per du projektus – „Etnosport and Community Integration“ bei „Virtual Leap: Bridging Cultures“. Prisidėjo ir asociacija „Amatų šalis“, Ivanas Kovalevas, „Veri Beri“ saldainiai ir „Gubernija“ duonos gira. Partneriai: Naisių bendruomenė, Šiaulių rajono savivaldybė, asociacija „Aktyvistai“, „Žaidimai visiems“, Šiaulių skautų tuntas, „Irklo sesės“ ir „Vikingų kaimas“.
Vakaro kulminacija tapo uždarymo koncertas, kuriame pasirodė atlikėjas Rimvis, užbaigęs šventę gyvu skambesiu ir bendrystės dvasia.
Nors šiemet dalyvių skaičius buvo mažesnis nei pernai, tikimasi, kad kitais metais – su Trakų mero pagalba – bus pasiektas naujas dalyvių rekordas.
Etnožaidynės – tai ne tik sportas. Tai būdas susitikti su savo kultūra, patirti istoriją ir auginti ateities bendruomeniškumą.
Nuotraukos – @Ernestas Zar